The Measurable Expense Of Being Lazy

Discovered earlier the actual measurable expense of me being lazy.

Meant, earlier in the day, to head over to Tractor Supply Company on my break to pick up a new bag of pellets, Tractor Supply Company horse bedding pellets as they are labeled, that can serve as a fine kitty litter. Been using them for quite a while now, wonderful things these pellets, well, as far as “wonderful” can be described to something your cats pee and poop on.

On my way home though I suddenly realized that I had not done such, but I realized in time, time enough that I could have made a couple of right hand turns and backtracked a bit to pick them up then instead.

But, after a day that was a day, a headache inducing one, I just wanted to be lazy and keep going straight, wanting none of this couple of right hand turns backtracking nonsense to get to Tractor Supply and then another right and a U-ey to get back on home track.

Rationalization: You can just stop at PetSmart instead Steve, which is on your straight home ride way, they have pellets there too … plus you … ummmm … could use with stopping there anyway for some new Bella and Cricket food right? Oh, ok … yeah, that’s right … need some new Bella and Cricket food anyway (I didn’t) and sure, PetSmart can be rather expensive but you just got paid last week and haven’t blown it all yet on food and rent and hookers and how you will have none of this couple of right hand turns backtracking thing to add unnecessary time to your ride home … right? Oh, right indeed Mr Rationalization!

Actual measurable cost of lazy?

Hold on … math … wow, this shit hurts my head … hold on still … hey math is hard so hold your numbers horses will ya?! … math … math … math … (break out the calculator that you were told you were never going to be allowed to use)

Or word problems … If the train leaves the station carrying Tractor Supply bags of pellets traveling at 45 miles an hour in a car with horses …

Tractor Supply Company horse bedding pellets that can make a fine kitty litter? $8 for a 40lb bag = 20 cents per pound.

PetSmart other brand of pellets? $16 for a 25lb bag = 65 cents per pound.

Lazy and the rationalization that comes to support it? Jesus lazy, you’re an expensive mother f’er!!

Rationalization: But did you get home in lazy good time?

Ok, so there is that but …